Mimari Özelliklerim

    O dönemde yapılan kagir yapıların haricinde kalıcı ve yenilikçi bir yapı olarak Neoklasik üslupla inşa edilen İzmit Saat Kulesi yapımında Hereke ve Tavşancıl’dan getirilen traverten taşlar kullanılarak yapılmış olup 3,65×3,65 metre ölçülerinde kare planlı zemin üzerinde 4 kattan oluşmaktadır. İzmit Saat Kulesi’nin Doğu, Batı ve Güney olarak üç yüzünde, mermer motifli çeşmelerle süslenmiş ve Kuzey cephesinde ahşap işçilikle sade bir kapısı bulunmaktadır. Zemin kat işlemeli mermer sütun ve çeşmeleri de bulundurması ve taşıyıcı olarak tasarlanması hasabiyle diğer üç kattan daha geniş bir şekilde yapılmıştır. İzmit Saat Kulesi görünüm ve zeratef açısından zemindeki basamaktan kurşun çatıdaki paratoner kısma kadar 16,40 m yüksekliğindedir.

    Basık kemerli çeşmelerin sebilleri mermer işçiliği açısından dikkat çekicidir. Çeşme aynalığında yay içerisinde ay yıldız, ay yıldızın altında da çelenk işleme bulunmaktadır. Çeşmelerin üst kısmındaki bordürlerde kitabe kuşakları yer almaktadır. Zamanla bakımsızlıktan dolayı tahrip olan kitabe kuşaklarından sadece batı kısmında bulunan mermer kitabe okunabilmektedir. Burada “Belediye itdi inşâ bu kuleyle çeşmeyi Sîne-i Kameriyye 1318 (1902/03)” yazısı vardır. 

    İzmit Saat Kulesi’nin tasarım açısından gözlem katı olan 2.katından itibaren her bir katı farklı bir şekilde inşa edilmiştir. 2. Kat olan gözlem balkonu kısmının her bir köşesinde sütunlara yer verilmiş ve her cepheye kaş kemerli açıklıklar konulmuştur. 2. Katta kule inşaatı bitip ilk açılış yapılmasına müteakip sonradan imkân bulunup dökme demir korkuluklar eklenebilmiştir. İzmit Saat Kulesinin bazı eski fotoğraflarında gözlem katının korkuluklarının olmadığı görünmektedir. Maddi imkânlar temin edilip dönemin üslup özelliklerini yansıtan son derece zarif dökme demir korkuluklarla tamamlanan kule son halini alabilmiştir.

    Kulenin 3. katında da her cephe yüzeyinde kaş kemerli kagir pencerelere yer verilmiş ve pencerelerin alt kısımlarında, mermer madalyon içerisine II. Abdülhamid’in tuğrası işlenmiştir. İzmit Saat Kulesi’nin, saat kulesi olmasını sağlayacak olan 4. Katında adı üzerinde saat odası yer almaktadır. Dört cephesinde avrupadan sipariş edilen 80 cm çapında kadranı olan saatler  her saat başında saat sayısı kadar, her yarım saatte bir tek çalarak zamanı duyuracak bir mekanizmayla donatılmış olup saatin çanı özel bir ton vermek üzere ayarlanmış ve kilise çanı olarak algılanmaması için özel bir sesle düzenlenmiştir. Ünlü Saat Ustası Mustafa Şem-i Pek tarafından montaj ve ayarlanması yapılan bu saat aktif olarak çalışan son saatlerden biridir. Saatlerin üst kısımlarında üçer pencere kuşağı bulunmaktadır.

     İzmit Saat Kulesi’nin ince sivri külah uygulamasının denendiği kurşun kule çatısında, saçak sistemi oldukça taşkın ve zarif ama aynı zamanda heybetli bir şekilde yapılmıştır. Saçak altı çeşitli uygulamalarla oldukça görselleştirilmiştir.

 

About admin740

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir